Güzellik ürünü deyince çoğu insanın aklına cicili bicili ambalajlarda, astronomik fiyatlara satılan ürün­ler gelir. Oysa yemek yaparken kullandığınız pek çok malzeme o astronomik fiyatlı ürünlerden çok daha iyi sonuç verir, yan etkisi yoktur, kimyasal içermez, gü­venilirdir. Verdiğim maske, losyon ve bakım ürünü tariflerinde en çok kullandığım güzellik ürünleri arasında neler yok ki… Kısaca bakalım:

Meyvelerle Cilt Bakımı

Limon

Sert derileri yumuşatmak, nasırlan iyileştirmek kullanılır, cildi canlandırır. Aniden bir yere gitmeniz gerektiğinde yüzünüze biraz limon sürüp 10 dakika bekletin, yıkayın, cildiniz hemen değişir.

Bal

Cildinizde ve saçınızda mucizeler yaratır. Diş bakı­mında kullanılır. Kitaptaki tariflerde hakiki bal kullan­manızı öneriyorum. Glikozla hazırlanmış sahte ballar hiçbir işe yaramaz, tam tersine zarar verir.

Yumurta

Anne sütünden sonra en değerli besinin yumurta ol­duğunu söylerler. Bu görüşe ben de katılıyorum. Küçü­cük bir yumurtanın içinden bir canlı çıkar. Demek ki, o canlıyı oluşturan her besini yumurta içerir. Vitaminler, mineraller, protein, yağlar… Yumurta güzellik reçetele­rinin de en önemli malzemesidir. Açık havada dolaşan, yerli tavuk ırklarından yumurta besleyici öğeler bakı­mından çok daha zengindir.

Tahıllar

Buğday unu, yulaf unu ve yulaf ezmesi birçok maske ta­rifinde yer alır. Cildi besler. Çavdar saç bakımında kullanılır.

Süt ürünleri

Maske tariflerimde bolca süt, yoğurt, krema, lor pey­niri kullandığımı göreceksiniz. Süt ürünlerinin içerdiği değerli yağlar cildi besler. Yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri probiyotik bakteriler de içerir. Bu dost bakteri­ler cilt güzelliğine katkıda bulunur. Yoğurdu evde ma­yalamış olmanız çok daha iyi sonuç verir. Süt makyaj temizleyici olarak kullanılabilir.

Sirke

Sirke mucizevi bir besindir. Meyve suyunun aylar boyunca mayalanmasıyla elde edilir. Ancak marketler­de sirke ismiyle satılan pek çok ürün maalesef sirke de­ğildir. Hakiki sirkenin görüntüsü bulanık olur. Dibi tor­tuludur. İçinde denizanasına benzer kaygan bir tabaka bulunur, buna da sirke anası derler. Hakiki sirke hem yemeklerinizle şifa verir hem de haricen uygulamalarda çok iyi sonuç alırsınız.

Zeytinyağı

Bebek cildini emanet edebileceğimiz kadar güveni­lir bir yağdır. Saçınızda, cildinizde, el ayak bakımında kullanabilirsiniz. Riviera yağı tercih etmeyin. Natürel sızma yağlar çok daha iyidir. En iyisi de soğuk sıkım çiğ yağdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz