Vücudumuzun en göz önünde bulunan bölgeleri olan ellerimizi temizleyip nemlendirmeye her ne kadar özen göstersek de aynı şeyi tırnak bakımıiçin yapmayı çoğu zaman unuturuz. Oysa tırnaklarımız hava koşullar, çevresel etkenler, kilo alıp verme, alkol ve sigara kullanımı gibi pek çok faktörden kolayca etkilenebilirler. Tırnak bakımının düzenli yapılmaması ve tırnağın saydığımız olumsuz etkilere sürekli maruz kalması sonucu ellerimizin görünümü giderek güzelliğini kaybeder. Tırnakların zayıflaması, lekelenmesi ve kırılganlaşması sonucu tırnak güçlendirme yöntemleri uygulamak gerekir. İşte bu konuda evinizde kolayca uygulayabileceğiniz son derece etkili ve pratik bir tırnak güçlendirici tarif;

 

Bir kâsede bir yemek kaşığı kadar beyazlatıcı özellikli diş macunu ile 8-10 damla limon suyunu iyice karıştırın. Eğer tırnak sararması sorunu yaşıyorsanız karışımın içine yarım çimdik kadar karbonat da ekleyebilirsiniz, ancak karbonatın ayarını kaçırmamak tırnaklarınızın yüzeyinin çizilmemesi için oldukça önemli olduğunu unutmayın. Hazırladığınız karışımı kullanılmayan bir diş fırçası ya da kulak çubuğu kullanarak tırnaklarınıza oje sürer gibi uygulayın. Karışım tırnaklarınızda 10 dakika kadar bekleyip kuruduktan sonra yine ılık su ve diş fırçası kullanarak macunu iyice temizleyin. Ardından ellerinizi ve tırnaklarınızı uygun bir krem ile nemlendirin.

Limon, florür ve eğer eklediyseniz az miktarda karbonat içeren bu karışım tırnak güçlendirme konusunda oldukça etkilidir. Eğer tarif doğru olarak hazırlanır ve her gün ya da en az gün aşırı tırnaklara uygulanırsa tırnakların yüzeyini sertleştirip kırılmaları azaltmakla kalmayacak, sigara kullanımı ya da temizlik ürünleriyle temas nedeniyle meydana gelen sararmayı da ortadan kaldırarak tırnak beyazlatıcıbir işlev üstlenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz