Yaşlanıyor muyuz?

EVET, yaşlanıyoruz… Doğduğumuz andan itiba­ren, her gün yaşlanıyoruz. Hücrelerimizin bölünme hızı azalıyor. Hücre rezervimiz düşüyor. Zamanla cildimizde yapısal değişiklikler oluyor. Cilt nemini ve elastikiyetini yitirmeye başlıyor.

Yaşlanma Karşıtı Maskeler

Aslında yaşlanmanın en belirgin özellikleri bunlardır. Önce alında, göz kenarlarında ince çizgilerle başlayan yaşlanma belirtileri, gitgide çeneye, dudak kenarlarına yayılır. Yanakla burun arasında uzayan çizgilerle kendini hissettirir. Buraya kadar sıkıcı bir giriş olduğunun farkın­dayım. Ancak en önemli mesele, yaşlanmaya doğru bak­mak, doğru yaklaşmak olmalı. Bir kere unutmamak gere­kir ki, yaşlanmak tıpkı doğmak kadar doğal bir süreçtir. Bir hastalık, tedavi edilmesi gereken bir sıkıntı değildir.

Peki ya ne yapılabilir? Bence, pekala güzel yaşanı­labilir. Madem yaşlanıyoruz ve bundan kaçamıyoruz, o halde neden güzel yaşlanmayalım?

Güzel yaşlanmanın birinci koşulu, bize bir hediye gibi sunulan bedenin kıymetini bilmek, ona çok iyi davranmaktır. Eğer aşağıda sayılanlar yapılırsa, güzel yaşlanmanın ön koşulları yerine getirilmiş olur:

Havası kaliteli, temiz, huzurlu, stresten uzak bir or­tamda yaşamak
Geleneksel, doğal gıdalarla beslenmek
Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmak
Öğle güneşinden sakınmak
C vitamininin kıymetini bilmek Sigara ve alkolden uzak durmak Bol ve kaliteli su içmek
En önemlisi de, gülümsemek; yani mutlu olmak
Gençleştirici maskeler

Gençleştirici yumurta maskesi

1 çorba kaşığı un

50 ml süt

1 yumurta sarısı

200 ml su

1 tatlı kaşığı limon suyu

Unu sütle sulandırın. Yumurta sarısını ekleyerek yoğurt kıvamı almasını sağlayın. 20 dakika için yüzünüze sürün. Sonra, suyun içine limon suyu katarak yüzünüzü yıkayın.

Bu maske besleyici özelliğe de sahiptir.

Gençleştirici elma maskesi

2 çorba kaşığı elma suyu

2 çorba kaşığı aloe suyu

Peçete

Malzemeleri karıştırıp peçeteyi bu karışımda ıslatarak 20 dakika için yüzünüze koyun. Sonra ılık suyla durulayın.

Sıkılaştırıcı aloe maskesi

3 aloe yaprağı

Besleyici krem

Birkaç damla zeytinyağı

Aloe yaprağının suyunu herhangi bir besleyici krem ile karıştırın, içine birkaç damla zeytinyağı damlatın. 20 dakika için yüzünüze sürün. Sonra ılık suyla durulayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz